Programavimo keliai ir klystkeliai

Truputis informacijos apie sutinkamas variklių valdymo kompiuterių programavimo metodikas , kelius ir klystkelius :)  Informacija turėtų būti naudinga visiems automoiblių savininkams

 

EGR

Neišduosiu jokios paslapties, jei pasakysiu kad EGR išjungimo / uždarymo / išprogramavimo procedūra yra viena iš populiariausių . Tai visai nieko nestebina, nes šitas  elementas dyzeliniuose varikliuose  genda dažniausiai - nepriklausomai nuo gamintojo markės ar variklio darbinio tūrio. Ir neturi reikšmės koks tai automobilis - ar senas ar jaunas, egr'ai genda pas visus vienodai ir anksčiau ar vėliau nenaujose mašinose jie vistiek nustoja veikti gana greitai, ypač važinėjant trumpais atstumais ir nespėjusiu užšilti varikliu :)  Taigi kokie yra naudojami metodai eliminuojant šitą vožtuvą.
Pabandysiu apžvelgti visas situacijas, kurias sutikau savo praktikoje diagnozuodamas programinę įrangą. Apie finansinę pusę nekalbėsiu, kadangi nėra jokio ryšio tarp pasirinkto programavimo metodo ir kainos. Jūs galite sumokėti nebrangiai už tobulai atliktą darbą ir galite išleisti astronominę sumą už paprastą egr'o uždarymą, kurį padaryti sugeba vos ne kiekvienas eilinis studentukas :) T.y. sumokėta suma visiškai neatspindi darbo kokybės .
Pradžioje gal pabandom pasiaiškinti kokie galimi programavimo metodai, kad  atsirastų nors kažkoks supratimas apie ką kalbam. Beje, šiame straipsnyje visa informacija bus konkrečiai susieta su pačiais populiariausiais variklių valdymo kompiuteriais - EDC16 ir PSG16, kadangi jie yra panašūs.Kitiems kompiuterių tipams sutinkama ir kitokių metodų nei čia išvardinti, tad nereikėtų tapatinti visu 100% čia pateiktos informacijos savo automobiliui, jeigu jame stovi kitoks valdymo kompiuteris,  nors iš esmės informacija gal ir bus panaši.
Taigi, jūs sugalvojote atsikratyti dėl kažkokios tai priežasties savo automobilio EGR'u .Šiame technikos amžiuje tai nėra sudėtingas uždavinys. Jūs važiuojate pas programuotojus, duodate jiems užduotį jį išoperuoti, jie padaro šią operaciją, jūs pasiimate "pataisytą" automobilį ir išvažiuojate. O po to ....... arba džiaugėtės rezultatu arba turite dar daugiau problemų :). Klausimas - dėl ko ? Priežastys gali būti įvairios pvz. neteisingai pasirinktas programavimo metodas arba nekorektiškai atlikta programavimo procedūra. Dėl pirmojo varianto t.y. dėl pasirinkto metodo jums reiktų žinoti, kad EGR'ą galima eliminuoti dviem metodais - 1. tik paprastai UŽDARYTI, kad jis nesidarinėtų ir 2. Išprogramuoti visiškai, kad jo nematytų, nevaldytų sistema. Pirmas metodas labai dažnai ( bet ne visada ) būna pigesnis, kadangi jo įvykdymui daug sugebėjimų nereikia - informacija yra lengvai prieinama vos ne kiekviename čiptiuningo forume. Greičiausia dėl šios priežasties  uždarymo procedūrą radau daugiau nei 99% nuskaitytų kompiuterių ir pasitaikė tik vienas kitas atvejis kai EGR'as buvo išprogramuotas pilnai. . Aš pagal nutylėjimą EGR'us visada išprogramuoju visiškai, kad nebūtų ateityje problemų nei jums nei automobiliui bei nereikėtų turėti papildomų finansinių išlaidų. Dėl to jūs gaunate lifetime garantiją programavimo darbams t.y. visam variklio valdymo kompiuterio gyvavimo laikui. O jeigu kažkada prireiks pakeisti kompiuterį ar siurblį (PSG16 atveju ) tai sąnaudos naujo kompiuterio programavimui bus labai minimalios. Tais atvejais kai norite sutaupyti kelis euriukus iš anksto, įspėkite mane prieš programuojant, kad jums tereikia EGR'ą paprasčiausiai uždaryti ir nebūtina jo pilnai išprogramuoti.Tokiu atveju operacija kainuos pigiau.  Jei abejojate kurį variantą pasirinkit, apie pliusus ir minusus, paskaitysite žemiau - jums teliks tik pasirinkti kas jums tinka ir reikalingas tik EGR'o uždarymas ar būtinas pilnas išprogramavimas. 

Variantas Nr. 1  .Tai dažniausiai sutinkamas metodas, kurio esmė yra  sustabdytas egr'o veikimas, užnulinant jo valdymo įtampą. Viskas labai paprasta : nėra valdymo įtampos - nėra kam darinėti egr'ą. Jis visą laiką būna užsidaręs, tad recirkuliacinės dujos nebegrįžta į įsiurbimo kolektorių. Apie šį metodą informacijos yra pilnas internetas, todėl  jį naudoja visi kas netingi - pradedant nuo eilinio studentuko baigiant  didžiausiais servisais. Tad jeigu turite galvą ir šiek tiek gabumų naudotis kompiuterine technika bei jūsų mašinoje yra įmontuotas EDC16 kompiuteris, tai egr'ą išjungti galite ir patys. Didelių sugebėjimų panaudoti šitokį metodą tikrai nereikia.Tačiau yra vienas BET - šis metodas tinkamas tik tuo atveju kol veikia elektrinė egr'o valdymo dalis, kadangi pats egr'as nėra išprogramuojamas - yra sustabdomas tik jo veikimas. Tad, jeigu jau neveikia egr'o elektrinė dalis arba ateityje, jai sugedus vis dėlto teks dar kartą kreiptis į programuotojus, kad egr'ą išprogramuotų pilnai. To nepadarius, automobilis dažniausiai pereina į avarinį režimą t.y. ribojamos apsukos, ribojama variklio galia, užsidega " check engine" ženkliukas ( liaudyje labai populiarus egr'o lemputės pavadinimu ) taigi automobilio eksploatacija bus komplikuota. Ir jau tada už tą patį darbą jums teks mokėti antrą kartą. Bet ir tai dar ne viskas - susidursite su dar viena problema : bus sunku rasti tokį programuotoją, kuris pilnai išprogramuos egr'ą korektiškai t.y. nepaveikiant kitų variklio sistemų darbo. Klausimas - kodėl ? Manau, todėl, kad laisvai internete tokios informacijos jau neberasite, teks arba pirkti sprendimą arba knaisiotis po programos valdymo kodą. Vienu atveju reikės didokų investicijų - kitu atveju supratimo apie programavimą, variklio  elementų darbą, kartais ir specialios techninės ir programinės įrangos.  Iš praktikos galiu pasakyti, kad tokių žmonių, programuojančių OPEL'ius ( dėl kitų gamintojų neturiu nuomonės ) yra vos vienas kitas - dėl to didžioji  dalis OPEL'ių ( SAAB ,  FIAT,  ALFA ROMEO ) važinėja arba tik su paprastai uždarytais egr'ais arba su išjungtais egr'ais, kurie suprogramuoti kitais ne visai korektiškais metodais, apie kuriuos skaitome žemiau :)

Išvada - tinkamas metodas, kai reikia tik uždaryti gerai veikiantį egr'ą. Tolimoje perspektyvoje gali tekti susimokėti  antrą kartą už normalų egr'o išprogramavimą.
Kaip patikrinti šio metodo panaudojimą - užtenka atjungti jungtį nuo EGR'o ( kalbame tik apie elektrinius EGR'us ) ir skydelyje turėtų užsidegti stebuklinga "EGR'o lemputė" kodiniu pavadinimu "CHECK ENGINE ". Mašina turi pereiti į avarinį režimą. Jeigu taip neatsitiko - skaitome toliau , vadinasi egr'as išjungtas kitu metodu.

******************

Variantas Nr 2. Antras pagal populiarumą metodas : Jo principas - Variantas Nr 1 + ištrintas klaidų (DTC ) indikacijos blokas . Geriausiu atveju tai atrodo taip - uždaromas egr'as pirmu metodu, plius ištrinama su EGR'u susijusių klaidų indikacija, dažniausiai tai būna P0400-oji serija. Blogiausiu atveju ( kas labai dažnai pasitaiko panaudojus įvairias automatines koregavimo programas ) yra ištrinama visų ar beveik visų klaidų indikacija. Kaip tai atrodo valdymo programoje  galite pažiūrėti žemiau pateiktame mėlyname paveikslėlyjė ( paspausti peržiūrai ) .

istrintos DTC

Tiems, kas nežino ką tai reiškia, pakomentuosiu. Kairiame stulpelyje yra surašyti klaidų kodų numeriai pvz. P1122 , P2226 ,P571 ir tt. , viduriniame stulpelyje prie kiekvieno kodo yra skaičiukai nelygus nuliui , kurie reiškia konkrečios klaidos indikacijos sąlygas. Kaip matome tie skaičiukai skiriasi .
Taip ir turi būti nes kiekvienas kodas yra rodomas skirtingomis sąlygomis , kurios gali dubliuotis su skirtingais kodais.
Šis stulpelis paimtas iš EDC16 originalios programos kodo t.y. taip turėtų būti , kol klaidų indikacija yra neišjungta.
Dešiniame stulpelyje yra matomi nuliai - tai jau yra ištrinta klaidų indikacija.
Tai reiškia , kad nunulinus visus skaičiukus ,mes nebematome klaidų kodų per diagnostinę įrangą. Jeigu sakykim , bus nunulinta tik 0400 serija ,tai mes nematysime klaidų susijusių tik su egr'o darbu.
Jeigu  bus nunulinti visų klaidų kodai ,tai mes nematysime JOKIŲ klaidų per diagnostinę įrangą.
O tai reiškia ,kad mašina važiuos gerai tol kol natsitiks kažkoks gedimas. Sugedus kažkokiam elementui , mašine pereina į avarinį režimą t.y. apribojama trauka , apsukos,atjungiama turbina .
Tačiau kas gaunasi ? - mašina perreina į avarinį režimą ,tačiau jokios indikacijos dėl ko ji perėjo mes nesužinome, kadangi klaidų indikacija yra ištrinta.
Galime važinėtis nors ir per 20 servisų ,tačiau be telepatijos pagalbos arba be kompiuterio programinės įrangos nuskaitymo mes nesužinosime kuo serga automobilis....
Išvada - visiškai nekorektiškas egr'o uždarymo metodas, ateityje galintis sukelti daug galvos skausmo dėl gedimų paieškos
Kaip patikrinti šio metodo panaudojimą . Atjungiame jungtį nuo EGR'o. Mašina nebetraukia arba ribojamos apsukos , tačiau CHECK ENGINE skydelyje neužsidega. Tuo atveju kai yra ištrintos visos ar dauguma klaidų, atjungus kitą bet kokį artimiausią elementą pvz. purkštuką, MAP sensorių - taip pat skydelyje neužsidega  CHECK ENGINE ženkliukas..

 *****************

Variantas Nr 3. Tai yra variantas Nr.2 + programiškai atjungtas avarinis režimas. Variacijos  pasitaiko irgi dvi - su ištrintomis tik egr'o indikacijos klaidomis arba su ištrintomis visomis klaidomis. Atjungus avarinį režimą, mašina niekada priverstinai nepraras traukos, tačiau jeigu kažkas jai bus negerai - pvz. sugedęs alkūninio veleno padėties daviklis, purkštukas ir pan. jūs nežinosite kur ieškoti gedimo, nes pajungus diagnostinį kompiuterį vėlgi nieko nematysite dėl ištintų klaidų .

Išvada - taip pat nekorektiškas egr'o atjungimo būdas .

Kaip patikrinti šį metodą . Atjungiame egr'ą ir dar kokį nors elektrinį elementą pvz. MAP sensorių ,oro srauto matuoklę , purkštuką , turbinos solenoidą . Mašina nepereina į avarinį režimą, jokios indikacijos skydelyje nėra , diagnostikos kompiuteris nerodo jokių klaidų.

******************

Variantas Nr 4. Pats nepopuliariausias metodas :D Kaip bebūtų gaila, bet visiškas EGR'o išprogramavimas - nepakeičiant jokių kitų nesusijusių variklio sistemų darbo parametrų yra labai labai nepopuliarus.Įtariu, taip yra dėl to, kad tai yra pats sunkiausias, reikalaujantis žinių bei laiko sąnaudų metodas. O kas šiais laikais nori dirbti - viskas iki tiek materilizuota, kad susiveda į laiko sąnaudas ir pinigų kiekį - kam gaišti laiką ir ieškoti teisingų sprendimų, jeigu galima padaryti greitai su kokia nors programa poros mygtukų paspaudimu , o po to nors ir tvanas - chekai nedega ,egr'as neveikia....ir apskritai niekas neveikia :))) Ups, čia buvo lyrinis nykrypimas :D Grįžtam prie egr'o -   teisingai išprogramavus EGR'ą nepasikeičia jokie kiti nesusiję su egr'o darbu parametrai. Ar teisingai išprogramuotas egr'as patikrinti labai lengva - atjungiame nuo EGR'o jungtį ir neturime pastebėti jokių pokyčių variklio darbe, tačiau jeigu atjungiame bet kurį kitą elektrinį variklio elementą - iš karto turi atsirasti indikacija skydelyje ( ar tai veržliaraktis ar tai CHECK ENGINE lemputė )  ir priklausomai nuo atjungto elemento svarbumo, mašina turi pereiti į avarinį režimą o pajungus diagnostinę įrangą, turime rasti atjungto elemento klaidą . t.y. jeigu atjungėme oro srauto matuoklę tai turi indikuotis oro srauto matuoklės atvira grandinė, jeigu atjungėme MAP sensorių tai turi indikuotis MAP sensoriaus atvira grandinė ir t.t.
Išvadų dėl šio metodo, manau, niekam nereikia - ir taip aišku, kad geriau būti praktiškai negali. :)

 

Tai va tiek yra informacijos apie EGR'o išjungimo metodikas šiai dienai. Kai atrasiu kažką naujo, papildysiu straipsnį , o dabar ačiū už sugaištą laiką ir už tai ,kad nepatingėjote paskaityti :) 

Comments   

+1 #2 Aivaras 2017-12-20 09:03
- o kas sakė, kad pirmas variantas blogas ? :-)
- dėl ketvirto : nekalbu apie wow ar ne wow metodus , čia paminėta tik elementari statistika, kas yra sutinkama diagnozuotose mašinose pagal populiarumą.
Ir apskritai EDC16 kompui jokių wow metodų nėra ,jau vien dėl tos priežasties, kad apie juos visa informacija yra laisvai prieinama interneto platybėse. Užtenka turėti kažkokį tai supratimą ir viską galima pasidaryti be didelio vargo :)

P.S. tvarkingai darant nereikia liesti / atjunginėti iš vis jokių DTC kodų :-)
#1 Student 2017-12-20 02:27
Pirmas variantas nėra blogas, isjungti histerizes ir sustabtyti egr veikima :D Jeigu negyva el. dalis tai ir atjungi DTC..

Dėl ketvirto varianto? Isjungti specifine DTC + Histerizes tikrai nesunku + pilni forumiukai kaip tai padaryti.. Kiti modeliai apskritai turi switchus.. Nera cia joks wow.

Kol neprisiregistravote, Jūs neturite galimybės rašyti komentarą

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas